TYPY ZAMKÓW
    • Zamki metalowe są najczęściej stosowane w leczeniu dzieci i młodzieży. Szczególnym upodobaniem cieszą się różnokolorowe ligatury.
    • Samoligaturujące zamki metalowe, dzięki wyeliminowaniu użycia gumek ligaturowych, zmniejszają siły tarcia pomiędzy zamkami a drutem. Tym samym częstość wizyt i czas leczenia jest krótszy.
    • Przezroczyste zamki ceramiczne cieszą się szczególną popularnością wśród dorosłych pacjentów. Są one widoczne dopiero z małej odległości.
    • Zamki lingwalne – najmniej widoczne, przyklejone są do strony wewnętrznej zębów, co pozwala na niemal niewidoczne leczenie.
APARATY RUCHOME

Aparaty ruchome, w przeciwieństwie do klasycznych zamków, wykorzystywane są do utrzymania zębów w ich skorygowanej pozycji oraz niekiedy dla stymulowania odpowiedniego wzrostu kości szczęki wpływając na strukturę twarzy.
Ponadto, często wykorzystywane są jako leczenie wstępne lub uzupełniające dla aparatu stałego.

Aparaty ruchome nie nadają się do leczenia każdej wady zgryzu. Ocena możliwości i skuteczności ich ewentualnego wykorzystania wymaga umiejętności i doświadczenia. Czas rozpoczęcia takiego leczenia również ma bardzo duże znaczenie.

Ponieważ aparat ruchomy może być z łatwością wyjęty przez pacjenta, istnieje prawdopodobieństwo nie noszenia go według zaleceń ortodonty. Oznacza to niekontrolowane cofanie się osiągniętych wcześniej efektów leczenia.

Aparat ruchomy wymaga szczególnej troski. Pomimo niewątpliwego jego wpływu na codzienne czynności, jak jedzenie czy artykulacja oraz zwiększonego wytwarzania śliny w jamie ustnej, ostatecznie pacjenci przyzwyczajają się do takiego aparatu.

RETAINERY

Po zakończeniu tak zwanej aktywnej fazy leczenia, zamki są demontowane.

Następna faza nazywa się retencyjną. Retainery wykorzystywane są dla utrzymania zębów w ich nowej pozycji do momentu kiedy kości, dziąsła i mięśnie zaadaptują się do nowej sytuacji. Szczególnie ważne jest, aby nosić retainery ściśle według zaleceń ortodonty. W przeciwnym razie cały efekt leczenia zostanie utracony, a zęby przemieszczą się do ich pierwotnej pozycji.

Ortodonta dokładnie określi, jak długo wymagać będziesz używania retainerów. Czas ten jest różny, w zależności od rodzaju leczonej wady. W niektórych przypadkach będzie on wydłużony, niekiedy nawet faza retencji nigdy się nie skończy.

Tak, czy inaczej retencja po zakończeniu przesuwania zębów do nowej pozycji jest istotnym elementem całego leczenie i zdecydowanie nie może być zaniedbana!

Pamiętaj – retainer powinien być przez Ciebie noszony w jamie ustnej, a nie w kieszeni. Urządzenie to przynosi pożądany efekt tylko wtedy, kiedy stosujesz się do zaleceń ortodonty;
– Czyść swój retainer zawsze po posiłku używając do tego celu specjalnej szczotki;
– Dbaj o swój retainer, wbrew pozorom bardzo łatwo jest go zagubić.
– Kiedy nie nosisz go w jamie ustnej, zawsze przechowuj go w specjalnym pojemniczku.